[ www.hasangoren.com :: www.bilardocum.com ]

 
 

Bilardo Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Bilardonun Tarihçesi

 
 
 

Bilardonun başlangıç tarihi ile ilgili çok kesin bulgular bulunmamaktadır. Bu konudaki en eski tarih ve iddia, ünlü filozof Anacharsis'in M.Ö. 400'de Yunanistan'da bilardoya benzer bir oyun gördüğünü söylemesidir. M.S. II. yüzyılda İrlanda Kralı Catkıre MORE'in öldükten sonra prinçten yapılmış 55 top ile, aynı malzemeden yapılmış masa ve ıstakalar bırakmış olduğu yazılı kayıtlarda bulunmaktadır.

1694 yılına ait bir bilardo masası ve oynama şekli
Ünlü İngiliz yazar Shakespare'nin, bir eserindeki Cleopatra'nın cariyesi Charmian'a "Hadi gel bilardo oynayalım" diye hitap etmesi, bu dönemde bilardonun bilinmekte olduğu anlamını çıkarmamızı sağlar.
 
Bazı yazarlar, Fransızca "Billie" (top) kelimesinin türevi olarak kabul ederek bilardonun menşeini bu ülke olarak kabul ederler.
Birçok yazar da İngiltere kökenli olduğunu ve yerde toplar ve sopalarla oynanan Pall-Maill adlı oyundan türediğini söyler.
 
Yerden masaya, Fransa Kralı 16.Lui zamanında saraylarda büyük ilgi görmeye başlayan bilardo sporu, oldukça ilginç bir gelişim süreci yaşamıştır. Ahşap zeminden mermere, kriket terzı sopalardan ıstakaya, çuhaya, lastik bantlara, kösele uca ve tebeşire kadar uzanan gelişmeleri sitemizin diğer bölümlerden inceleyebilirsiniz.
 
Bilardo tarihinde ilk örgütlenmeler: 19.yüzyıl sonlarına doğru delikli bilardo tarihçesinde göreceğiniz gibi ilk örgütlenmeler ve ilk kulüpler İngiltere ve Amerika kökenlidir. Ancak 3 toplu ya da deliksiz bilardodaki ilk kulüp 1891'de Stutgart'da kuruldu. 1901 yılında birçok kulüp yanyana gelerek Alman Amatör Bilardo Birliği'ni oluşturuyor. Günümüzde DBU (Almanya Bilardo Federasyonu) adını alan bu kuruluş CEB (Avrupa Bilardo Konfederasyonu)'nun da temelini oluşturmuştur.
   
BİLARDO SALONLARINDA BİLARDO MASALARININ BAKIM VE TEMİZLİĞİ
Bilardo salonlarında bilardo masalarının temizliği bakıldığı vakit başlı başına bir iştir. Özellikle açmış olduğunuz bilardo salonu sizin bir ekmek tekneniz olup, bilardo oyuncuları için de bir klüptür. Bir kere bilardo masasının oyunu açık olmadığı saatler bilardo masalarının üzeri kapalı tutulmalıdır. Bir bilardo masasının üzerini kapatmadan önce elektrikli süpürge ile temizlenir. Oyun esnasında bilardo masasını üzerine bilardo tebeşirinin tozları dökülüp zamanla [devamı...]
 
Bilardo hakkında genel bilgiler
 
   
 
 
  Etiketler  
  Bilardo'nun Tarihçesi Dünyada Bilardo Türkiye'de Bilardo Sarf Malzemeleri Istaka Tebeşir Kösele Uç Bant Toplar Online Bilardo Oyunu 3D Bilardo Bilgisayar Oyunu

 
 

Tüm hakları Hasan Gören'e aittir, sitedeki hiçbir döküman izinsiz kopyalanılamaz, kullanılamaz.
Copyright © 2010 www.hasangoren.com :: www.bilardobilardo.com :: www.bilardocum.com

1 Online 0 ziyaret